Kuledibi, Hissiyatlarım, ‘Gündem’

Şehrin en tarihi ve karizmatik yerlerinden biri olan Galata’ya yolum düştü dün; amacımız gezmek değil; Kuledibi Göz Hastanesi’ni ziyaret etmekti. Fırsattan istifade ettim; tarihin tozlu sayfalarından fırlamış gibi duran bohem Galata sokaklarındaki küçük tasarım dükkanlarını, eski binaları ve yeni açılan mekanları seyr-ü sefa eyledim.

Kuledibi’nde tam teşekküllü bir göz hastanesi bulunduğunu,  tam isminin “Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi” olduğunu ve devlet hastanesi statüsünde hizmet verdiği için, emeklilere ücretsiz tedavi imkanı sunduğunu biliyor muydunuz ?

Örneğin göz tansiyonu gibi hassas ve kolayca tespit edilemeyen göz rahatsızlıklarının tetkikleri için; çoğu hastane ve muayenehanede bulunmayan cihazlar burada mevcutmuş. . Ben de bunları; göz tansiyonu hastası olan annem vesilesiyle öğrenmiş bulunmaktayım. Yeri gelmişken buraya da yazmak istedim; belki internetten bu konuyu aratan birilerinin işine yarar..

Galata Kulesi’nin etrafı cıvıl cıvıl kaynıyordu her zamanki gibi; ama bulunduğumuz saat itibarıyle ağırlık turistlerde ve esnaftaydı. Önce kulenin yanındaki kahvede soluklandık; sonra da emektar Konak Pastanesi’nin Galata şubesine uğramak istedik..Ancak Nişantaşı’nın gülü Konak’ın; Galata şubesindeki pastane kısmını kapatmış olduğunu gördük..(Manzarası pek güzel kafe kısmı halen açık)

Sonra kendimizi, moda-takı tasarımcılarının dükkanları ve kafelerle bezenmiş Galata sokaklarına attık..Esnaf dükkanların önüne konuşlanmış, geleni geçeni seyrediyordu..Meşhur Doğan Apartmanı’nın önünden geçerken binanın güzelliği karşısında dayanamayıp fotoğrafını çekiverdim.

Uzun zaman buralarda gönlümce gezme fırsatım olmamıştı; geçen hafta Çukurcuma, bu hafta da Galata derken; kendimi şehri yeniden keşfe çıkmış bir gezgin gibi hissettim.. Sanırım işi bırakmış olmanın getirilerinden biri de bu..

Yazıyı bitirirken nedense aklıma Can Yücel’in “Farkında Olmalı İnsan” adlı şiirinin son dizeleri geldi..

Ömür dediğin üç gündür, dün geldi geçti yarın meçhuldür…

O halde ömür dediğin bir gündür,o da bugündür….

(Bu yazının yazının kategorisini seçerken “Gündem Dışı” kutucuğuna tıklayınca fark ettim ki; aslında gündemdeki rezalet ve insanlık dışı olaylarla ilgili yazmayı istediğimde çoğu zaman kendimi durduruyorum.. Bazen başarılı olamıyorum ve  adalet/hukuk sisteminin bitikliğine, yozluğuna karşı içimden yükselenleri klavyeye döküyorum. [bkz. Haberler yazım] Bugün ve dün yine bir dolu utanç kaynağı haber okudum, seyrettim..Neyi neresinden tutacağımı, yazacağımı dahi bilemiyorum.. Yazık gerçekten.)

5 Yorum

Filed under Gündem Dışı, Kültür-Sanat

5 responses to “Kuledibi, Hissiyatlarım, ‘Gündem’

 1. Serko

  tekrardan calismaya basla ve en büyük derdin projenin aksamasi olsun.. yorgun argin eve geldiginde daha az haber okursun belki, ve belki ertesi gün gene ise giderken, yani o yozluklarin icinde ilerlerken göremezsin bu rezaletlerin yani basinda oldugunu.. belki aklina bile gelmez.. kim bilir..

  issizligin aydinlattigi farkindaliginin keyfini cikar..

  Beğen

 2. albaraz

  Aslında o farkındalık hep var bir yerlerde; ama dediğin gibi belki de uğraşların yoğunluğuna göre saklandığı yerden çıkıyor ya da tekrar gömülüyor derinlere.. İş yeri dediğin ayrı bir hengame, karambol ve ömür törpüsü..Bilmiyorum oralarda nasıl kurumsal hayat, ama burada memnun olan pek yok gibi..Ya da bir yerden sonra alışıyorsun, kabulleniyorsun veya mecbur kalıyorsun.. Bir delilik yapıp 5 senenin ardından “istifayı basmak” değişik bir duygu.

  Beğen

 3. Serko

  o delilik dedigin bir yandan da özgürlük kimisine göre bir lüks diyip devam edicektim de pek bir birebir muhabbete döndü, uzar yani… bundan mütevellit derim ki ; ekim de görko nun dügüne gelicem o zaman oturur mihrimah da laflariz gündüzden.. hatta net zaman vermek gerekirse . 5 ekim cuma söyle 13.00- 14.00 gibi ..:)

  Beğen

 4. albaraz

  🙂 Bir an düşündüm; Mihrimah neresiydi diye inan..Oo-hoo sen çok uzak kalmışsın buralardan belli, oraya gitmeyeli 3-4 sene olmuş olabilir..Yeni İstanbul mekanlarını öğrenmen lazım.. Şimdiden tarih koymayalım, o günler bir gelsin de hayırlısıyla..Denk geliriz bir yerlerde, en kötü ihtimalle düğünde..Bu arada düğün sırası sende Serkan, bak herkes yüzüğü taktı. Bekliyoruz senden de.

  Beğen

 5. Serko

  e normal 5 senedir almanya dayim 🙂 iyi bakalim dedigin gibi olsun.. benim hic acelem yok valla kafam rahat acelesi olanlar önden buyursun..

  Beğen

Yorumunuz için teşekkürler...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s