Mutlu musunuz?

Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız hayatınızı bir amaca bağlayın, kişilere veya eşyalara değil.  Albert Einstein

Hayattaki en büyük mutluluk sevildiğimize ikna olmaktır. Victor Hugo

Mutluluğu sende bulan senindir. Ötesi misafirdir. Hz. Mevlana

Bunca bilimsel gelişmeye, teknolojiye rağmen esrarını koruyan insan beyni, bin yıldır mutluluğun nasıl elde edileceğini tartışıyor. Ne ironik….Kendi salgıladığımız hormonlar ile yarattığımız kavramı, yine o çözemediğimiz beynimiz ile anlamlandırmaya çalışıyoruz.

Mutluluk, üzüntü, kızgınlık gibi insani hislerin tamamen hormonal ve kimyasal reaksiyonlar olduğu nicedir biliniyor. Pek şiirsel gelmiyor kulağa tabi, zaten yıllardır işlenmiş kodlarımıza “kalbinin sesini dinle, yüreğinin götürdüğü yere git” sözleri.  İnsan kabullenmek istemiyor önce…O kadar aşıksın ki mesela, sırf sana biraz gülsün ya da dokunsun diye atmadığın takla kalmıyor. Kalbin çok hızlı çarptığı için zannediyorsun ki sol göğsünün altından bir şeyler salgılanıyor.  Öpüştün, heyecanlandın, seviştin, zevk aldın, sandın ki göğün yedinci katındasın. Değilsin. Oksitosin normal seviyeye inince kendine gelirsin. O oksitosin ki, doğum esnasında rahmin kasılmasını veya emzirme döneminde süt gelmesini sağlıyor, cinsel uyarılmayı, cömertliği arttırıyor, sosyal iletişimi kuvvetlendiriyor. Ve araştırmalar gösteriyor ki, annesiyle ilişkisi iyi olan erkeklerin anıları da daha canlı oluyor.

Söz gelimi çok heyecanlısın, enerjiksin, dünyayı yerinden oynatırım zannediyorsun, uçuyorsun, kaçıyorsun..Endorfin ve serotonin mucizesi…Edip Cansever’in “Ve mutluluk bir kibrit çöpü, artık ne kadar yanarsa” dediği kadar var. O kadar saman alevi, o denli uçucu.

Charlie Chaplin’in “Kahkahasız geçen bir gün, harcanmış bir gündür” sözünü oldum olası sevmişimdir. Gülmenin ne muhteşem bir şey olduğunu keşfedememiş bir milletiz. Çok gülünce başına bir şey geleceğini düşünen, kahkaha atan kadını “hafif” diye yaftalayan, keza çok gülen adama da “karı gibi gülme” diyen, ters ters bakan insanlar var bu topraklarda. Yazık. Halbuki bir bilseler güldükleri anda hastalıkla savaşma esnasında salgılanan hormonların devreye girdiğini..İyileştiriyor, güzelleştiriyor, gerginliği azaltıyor. Nietzsche; “İnsan bu dünyada o kadar ıstırap çeker ki, bütün canlı yaratıklar arasında yalnız o gülmeyi icat etmek zorunda kalmıştır” der.  Ve “Kahkahanın, iki insan arasındaki en yakın mesafe olduğunu” söyler Victor Hugo.  Ne şahane gözlem.. Bazı insanlara kızamıyorsunuz mesela, çok garip. Kırgınsın, üzgünsün ama bir geliyorsun göz göze, duramıyorsun. Gülümsüyorsun ve dağılıyor aranızdaki duman.

Kimi insanların ağlayamadığını hayretle dinliyorum, “rahatlamak istiyorum ama gözümden yaş gelmiyor” diyordu bir arkadaşım. Biliyorum ki duygusuz ya da ruhsuz biri değil, muhtemelen sadece prolaktin seviyesi epey düşük…Soğanın içindeki enzim ile yakınımızı kaybetmenin fiziksel olarak aynı sonuca yol açması bana mı enteresan geliyor sadece?

Can Yücel demiş ki:

Acı doruğa ulaştığında gözyaşı gelmezmiş gözlerden, neden hiç ağlamadığını anladım…Ağlayanı güldürebilmek, ağlayanla ağlamaktan daha değerliymiş…Gözyaşımı kahkahaya çevirdiğinde anladım…

Konunun merkezinden saptım yine galiba..Ama bir dakika burası benim sayfam, istediğim gibi yazarım…

Yazamazsın. Ne kadar özgür yazdığını zannetsen de içindeki sınırlardan, kısıtlamalardan, öğrenilmiş çaresizliklerden tam olarak kurtulamazsın.

Kendi kendine konuşmak yetmedi, bir de kendi kendine yazmaya mı başladın?

“Yazmak zaten münferit bir eylem değil midir albayım” yazacaktım, son anda vazgeçtim. Oğuz Atay’a öykünmeye mi çalışıyorum acaba ?

Ben sana gelemem ki yaram var diye…Yaram sensin benim” cümlesini yazan insan her kimse, gıpta ettim, hatta belki biraz kıskandım.  Sanki okuyunca içimdeki görünmeyen tellerden biri koptu. O kadar naif ve vurucu ki. Anlatamam. Anlayamazsın.

Yine karalama tahtasına döndürdüm burayı. Biraz noradrenalin, biraz dopamin. Hepsi bu aslında.

Dökmeye niyetim yok içimi,

Zor sığdırdım zaten…

Cemal Süreya

12 Yorum

Filed under Gündem Dışı, içimden geldiği gibi

12 responses to “Mutlu musunuz?

 1. Ben bayıldım bu yazına! Alıp, asasım geldi hatta evde bir duvara. Karalama diye adlandırdığın buysa şayet, lütfen sen hep karala. Yaptığın alıntılar senin duygularınla öyle güzel birliktelik kurmuş ki, okurken tadından yenmez oldu her biri. Edip Cansever’in “Ve mutluluk bir kibrit çöpü, artık ne kadar yanarsa” sözünü de özellikle çok severim. Bu denli sade ama bu kadar net anlatılabilirdi her şey. Bu güzel yazıdan sonra kendini mizah yapamayan, sıkıcı ya da melankolik insan sıfatına sokman bence baya haksızlık olur. Çünkü ben senin attığın kahkahaların tonuna en yakından şahit olanlardanım. Ayrıca duygu seviyeleri her yönden sığ olanlar, ne gülmeyi ne de ağlamayı becerebilirler. Diyelim ki, sen dönem dönem her birini dibine kadar yaşayanlardansın.

  Beğen

 2. albaraz

  Yorumu okurken gözüm doldu, gururlandım ve epey mutlu oldum. Bu iltifatların senden gelmiş olması çok daha önemli..Teşekkür ediyorum….Öpüyorum…

  Beğen

 3. Luiza

  Helal Zeynom.Bütün yollar sana açık:)

  Beğen

 4. Canım çok teşekkür ederim:) Mutlu olun…Olalım.

  Beğen

 5. Semra Türkmen

  SUSKUNLAR dizisinden bir replikmiş bu Zeynep:
  ”Ben sana gelemem yaram var diye, yaram sensin benim”
  ben de takıldım zira bu söze:))
  Kalemine bayıldım, bravo sana bravoo canım..

  Beğen

 6. Acaip bir söz değil mi..Epey anlam barındırıyor…O sözü ilk duyduğumda internetten bakınca Suskunlar’ı görmüştüm, ama nereden aldıklarını bilemediğim için kaynak gösterememiştim.. Belki de senaristine aittir..
  Çok teşekkür ediyorum. O kadar mutlu oluyorum ki bunları duyunca..Sevgiler..

  Beğen

 7. Sevgili yazı dostum albaraz, yazına bayıldım. Özellikle yaptığın alıntılar beni benden aldı.

  Beğen

 8. Sevgili yazı dostum albaraz, yazına bayıldım. Yaptığın alıntılar o kadar yazının içeriğine uygun ki beni benden aldı. Kalbime dokundu. Buraya seni anladığımı belirtmek, senin gibi başka insanların da olduğunu hatırlatmak için, kendi yazılarımdan bir alıntı yazıyorum. Sevgiler..
  “Bizi duygulandıran şeylerin içimizde birikenler olduğunu, hüzünlü bir sözün ya da görüntünün ise o biriken şeyleri ateşleyen küçücük birer kıvılcım olduğunu henüz fark etmemiştim. O yüzden göz yaşlarımı tutamadığım bir sahnede hiç etkilenmeden oturanları gördüğümde çok şaşırmıştım. Çünkü insanlar için, hüzünlü bir sözün veya sahnenin müstakil olarak bir hüzün sebebi olmadığını henüz idrak etmemiştim. Tıpkı içinde yanıcı herhangi bir madde olmayan bir şeye binlerce kez kıvılcım çaksanız da buz gibi olmaya devam etmeleri gibi bir şey. ”

  Abdulkadir Kızıltaş

  LİNK:https://akiziltas.com/

  Beğen

 9. Çok teşekkür ediyorum. Beni etkileyen sözler yardımıyla, kendi düşüncelerimi daha rahat ifade edebildim sanırım..

  Liked by 1 kişi

 10. Merhabalar…Yorumlarınızı okumadan önce sitenize göz gezdirdim ve kısa süre içinde samimi yazılarınıza rast geldim. (Tek ve Tenha & Ruhsatsız Silah favoriler) Akabinde yazıma yaptığınız bu güzel yorumu ve alıntınızı okudum. Asla “körler sağırlar, birbirini ağırlar” gibi bir düşünceyle değil, gerçekten tamamen katılarak ve çok beğenerek okuduğum bir tespit oldu. Çok sık başıma gelen bir durumu, daha önce açıklamayı düşünmediğim şekilde ince ve detaylı şekilde anlatmışsınız. Tam da uzun zamandır “ağlamak ve gülmek” ile ilgili bir yazıyı kafamda demlendirirken, güzel bir işaret oldu..Tekrar teşekkürler. Kolaylıklar…

  Liked by 1 kişi

 11. Çok teşekkür ederim sevgili albaraz, yazı dostu birine ilham kaynağı olabilmek beni çok mutlu eti gerçekten. Seni merakla takip eden,

  Abdulkadir Kızıltaş

  Beğen

 12. Bilmukabele…Yazdıklarımın eleştirilmesi ve yorumlanması beni motive ediyor. Tekrar teşekkürler. Başarılar.

  Liked by 1 kişi

Yorumunuz için teşekkürler...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s