Asmalımescit’e bir gecede kaç kişi sığabilir ?

Beyoğlu’nu nasıl bilirsiniz? Her daim kalabalık, gece hayatı özellikle hafta sonları güneş doğana kadar süren, farklı eğlence tarzlarını benimsemiş yüzlerce insanı aynı sokaklara doluşturan şehir merkezi..Aynı zamanda tiyatro,sinema,konser,sergi,festival gibi bir dolu şahane aktivitenin baş ev sahibi..

Son 3-4 senedir uğrama periyodum ayda bire düşmüş olsa da; ben de İstanbul’da yaşayan çoğu kanı kaynayan ergen gibi; gençliğin ateşini birçok kez orada söndürdüm (ya da yaktım:) ), arkadaşlarımla buluştum,tiyatroya gittim,Nevizade’de sarhoş oldum,dans ettim,konser izledim..Papyonla Beyoğlu’na inilen dönemlere değilse de; oranın pekçok haline şahit oldum..

---

Ama dün gece hakikaten şaşırdım..Son 4-5 yılda farklı türde onlarca mekanların peydahlandığı Asmalımescit sokaklarının yaz akşamlarında; ‘stadyum çıkışı kalabalığı’nı aratmamasına alışmıştık.. Yazarların, şairlerin uğrak yerleri Refik, Yakup gibi köklü meyhanelerin yanıbaşlarına açılan Otto, Lokal, Leblon, KafePi, Babylon Lounge, Groove, Faces, Pulp, Flamm gibi onlarca mekanın; yemek-içki-dans ve eğlencenin ilk akla gelen adresleri olmasıyla birlikte; bırakın bir yerde soluklanmayı; sokakta yürümek bile imkansız hale geldi..  (Dün sokakta yaya trafiği resmen durunca önce ‘deli miyiz biz’ dedim; sonra o daracık  sokağın iki yanında yemek yemeğe çalışanlara bakıp ‘deli mi bunlar’ diye düşündüm..Kimbilir tabaklarının içine neler düşüyor, resmen masayı iterek ve sürtünerek geçtik çünkü) Yanımdaki arkadaşlarımla güle oynaya neredeyse 7-8 dk’da bir sokaktan diğerine geçe geçe dolandık..  

insan seliBu resim dün gece 23:00 sularında Tünel meydanındaki Lokal ile KafePi’nin arasında çekildi ..Olay şu; herkes yakınındaki mekanlardan  ya da civar tekelinden içkisini alıyor, ayakta eğlenceye devam ediyor..

Kendimi çok neşeli-kalabalık bir sokak partisinde hissettim.

Haftanın stresinden kurtulduktan sonra Babylon’da Jazzanova adlı Alman grubun latin-jazz konserini izleyelim diyoruz; ama ne mümkün, kesinlikle bilet yok diyor kapıdakiler.. (2 arkadaşımız biletleri önceden alma akıllılığı gösterdiklerinden onlar kapağı atıyorlar.) Gişenin kapısında insanlar biletli arkadaşlarımıza ‘Ne olur bileti verin,1.5 saattir bekliyoruz’ diye yalvar-yakar olunca herhalde çok büyük bir konseri kaçırıyoruz diye dönsek de; 1 saat sonra aslında DJ’in gelmediğini ve konserin çok vasat geçtiğini öğreniyoruz..

asmalı sokakları

Bahsettiğim hınca hınç sokaklardan biri.. Tabi bu kadar kalabalık ve içkinin bir araya gelmesi neticesinde; sokakta durduğumuz kısa sürede biri şişe kırmacalı olmak üzere 2 kavga görüyoruz..

Bu arada değinmeden geçmeyeyim; sigara yasağının da sokakların dolup taşmasında büyük etkisi var..

 

 

Takip ettiğim kadarıyla yaş grubu genellikle 18-40 aralığındaydı ve kalabalığın  %4-5 kadarı yabancı turistti.. ( ‘Bu sayısal bilgilere nasıl vardın’ derseniz öngörü ve gözlem diyeceğim:) )

Sözün özü; Asmalımescit yıllardır Nevizade’nin tacını çalmış durumda.. Her hafta sonu değil de; arada bir kalabalığa karışmak, arkadaşlarla sohbet etmek, şirin/şık/rahat bir yerde yemek-içmek ve kafayı boşaltmak için birebir..

3 Yorum

Filed under Asmalımescit-Beyoğlu

3 responses to “Asmalımescit’e bir gecede kaç kişi sığabilir ?

 1. pablokurtis

  Süper, fotoğraflara bayıldım. Bir sonraki hafta nereyi yazacaksınız? Belki Kadıköy olur, orası da fena sayılmaz..Bekleriz sizleri..

  Beğen

 2. albaraz

  Bakalım rota nereyi gösterecek:)
  Kadıköy tarafına geliyorum ama esas detaylıca keşfetmek istediğim yerler; Çengelköy, Kanlıca, Anadolu Hisarı ve Avrupa yakasında Rumelikavağı’nın köyleri (Sarıyerden Karadeniz yönünde devam edince sıralanan köylerden birine gitme fırsatım olmuştu; İstanbul’da olduğuma inanamadım; o kadar yeşillik içinde ve sakindi)
  Çok güzel balık lokantaları da vardı..

  Beğen

 3. Özellikle yüzde 4-5 lik sayısal veriyi takdir ettim 🙂

  Beğen

Yorumunuz için teşekkürler...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s