Uzaklara Gidelim, Kendimizi Keşfedelim

İtiraf ediyorum; başlığı ilgi çekici olsun diye attım..Çünkü -neden bilmiyorum– sıkışık zamanlara anlık mutluluklar sıkıştıran yorgun insanoğlu, zaman zaman ‘tası tarağı toplayıp gitmek, güneye yerleşmek, tatile çıkmak ve rutinden kaçmak‘ istiyor..Aslında hakkında yazmak istediğim konu “Away We Go” adlı film; direk bu istekten dem vurmasa da; bu konunun yörüngesinde ilerliyor, mevcut düzeninden memnun olmayanları can evinden yakalıyor.

Başrollerini Maya Rudolph (Verona) ve John Krasinski’nin (Burt) paylaştığı, Catherine O ‘Hara, Jeff Daniels ve Maggie Gyllenhaal’in yan rollerde renk kattığı filmin yönetmeni Sam Mendes.

6 aylık hamile Verona ile Burt birbirini gönülden seven,garip hırsları olmayan, tek amaçları çocuklarını mutlu-mesut yetiştirmek olan sevimli bir çifttir. Verona’nın ailesinin ölmüş olması ve ablasının da başka şehirde yaşaması sebebiyle; etraflarında akraba,eş-dost nevinden sadece Burt’un anne-babası bulunmaktadır.. Günün birinde anne-babanın düzenlerini bozup Amerika’dan taşınmaya karar vermesiyle, genç çift de ‘yerleşik düzen’ kurmak ve aradıkları sıcak aile ortamını bulmak için Amerika’yı karış karış gezerler.

Her şehirde farklı tanıdıklarıyla birkaç gün geçirirler, oradaki hayatın kendilerine ve doğacak bebelerine uygun olup olmadığını tartmaya çalışırlar, bu sırada birbirlerine olan bağlarını bir kez daha keşfetmiş olurlar..

Bir film için bu sıfatı daha önce kullanmamıştım sanırım, ama bu filmin çok “insancıl” olduğuna değinmeden geçemem..İçiniz ısınıyor, kendi ilişkinizi, aranızdaki bağı, neleri göze alabileceğinizi, karşınızdakini ne kadar kabullendiğinizi ve çocuğunuz için esas önemli olanın ona verdiğiniz sevginizi hissettirmeniz olacağını düşünüyorsunuz.. Bu arada; filmin müzikleri Alexi Murdoch’a ait ve sahnelerle çok çok uyumlu, pek güzel..

……İyi Seyirler……

2 Yorum

Filed under Kültür-Sanat

2 responses to “Uzaklara Gidelim, Kendimizi Keşfedelim

  1. sevdin değil mi? dediğim gibi güzel bir film:) Peki Burt gibiler var mı?? sen asıl bu soruya cevap ver, izleyince veririrm demiştin..

    Beğen

  2. albaraz

    Evet sevdim, aynen dediğin sıcaklıktaymış..Dünyanın dört bir tarafını gezip, milyonlarca insan tanımış filan değilim ama Burt naifliğinde erkekler&kadınlar olduğuna eminim. Al sana umut:)

    Beğen

Yorumunuz için teşekkürler...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s