Piraye Taş Plak Meyhanesi

Bir doğum günü kutlaması için farklı farklı bir dolu mekan üzerine düşündükten sonra en nihayetinde bir öneri sonucu değişik bir yerde karar kıldık ve geçtiğimiz cuma akşamı dümeni Kadıköy’deki Piraye Restorant’a kırdık…

Daha önce bulunmadığım bir yere gideceğim zaman; genellikle internet sitesine göz atar, bir fikir edinmeye çalışırım..Bu sefer de öyle yaptım ve Piraye’nin sitesinde yer alan betimlemeler ile beklenti çıtamı bir hayli yükselttim… Sitede yer alan “Taş Plak Meyhanesi” ibaresi, “Kadıköy’ün göbeğinde şehrin karmaşasından uzak bir şekilde mezelerin tadına bakarken, gramofondan yayılan taş plan sesi ile ruhumuzun dinleneceği” cümleleri kalbimi kazanmaya ve beni Piraye ile ilgili heyecanlandırmaya yetti.

Piraye_BahçeEvet gerçekten Kadıköy’de pek fazla rastlanmayan, geniş bahçeli, lezzetli mezeleri olan ve bir adet gramofonun eşlik ettiği güzel bir meyhane; ancak kalabalıktan, uğultudan, karambolden fırsat bulup da, müziği duymak, ruh dinlendirmek ne mümkün!

Belki de hayalimde ufak, şirin bir bahçede, inceden bir Türk Sanat Müziği’nin eşlik ettiği, rakı kadehlerinin İnciraltı Meyhanesi’ndeki gibi dantellerle geldiği bir mekan oluşturduğum için biraz hayal kırıklığı yaşamışımdır, belki daha az kalabalık bir zamanda gelinirse veya yazın açık bahçede oturulursa çok daha fazla keyif alınabilecektir.

Piraye_Meze_Yemek1

 

Bu tip meyhanelerde beni en çok mutlu eden görüntü; binbir çeşit meze ile dolu, rengarenk ve oyuncaklı meze tepsisidir. Piraye’nin mezelerinin gerçekten de beni tatmin edecek çeşitte ve lezzette olduğunu söyleyebilirim. Ana yemek yemedik, ancak ara sıcak olarak gelen ciğer de güzeldi. (Güveçte kaşarlı karides de vardı masada, ancak doymuş olduğumdan tadamadım, fakat yiyenler pek beğendiler.)

Eski dostlar, kahkahalar, bolca lezzetli yemek, güzel müzik, bazen fazla uğultu, güleryüzlü servis ve işletme,  zaman zaman sigara dumanından yanan gözler, eğlence, muhabbet, sohbet… Bir cuma gecesi işte böyle geçti…

Yorum bırakın

Filed under Mutluluğun Tarifi - Yemek

Yorumunuz için teşekkürler...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s