Bir avuç kömür için…

Midem bulanıyor. Utanç içindeyim. Maden kazası ile ilgili ilk hislerimi yazdığımda; olayın üzerinden birkaç saat geçmişti. Henüz felaketin boyutunu bilmiyorduk, neler olduğunu, kaç kayıp verdiğimizi öğrenmemiştik. Devlet denilen organizmada yer alanların yaptığı korkunç konuşmaları izlememiştik. Ve kaybettiğimiz madencilerimizin; insanın yüreğini delen hikayelerini dinlememiştik.

Haberleri izlediğim ekranı, bilgisayarı yumruklamak istedim yapılan vicdansız, insafsız, rezalet dolu açıklamalardan sonra. Ağlaya ağlaya izlerken, kime küfredeceğimi, neye lanet edeceğimi bilemedim. “Kıyamet geliyor” diyorlardı ya, sanırım bizim yaşadığımız bu.

“Enerjici” konuşurken; 284+6= 290 cesede ulaşıldı diyor, ne saydığını idrak edememiş, robot gibi soğuk ve ruhsuz bir ifadeyle. “Çalışmacı” ise onun yanında ne anlama geldiği belli olmayan birtakım laflar sarf ediyor, gazetecilere iyi akşamlar derken gülümseyen bir ifade takınıyor kanımı dondurarak.

Milletin başbakanı olması gereken; vatandaşı yumrukluyor, acının ta göbeğinde..Müşaviri ise halkı tekmeliyor, vahşet akan yüz ifadesiyle. Ve tüm bunlar olurken, canlarını kaybedenler, toprağın altından gelecek iyi haberleri bekliyorlar endişe içinde.

Maden ocağının sahibi; “Hiçbir ihmalimiz yok, madeni çalıştırmaya devam edeceğiz” diyor, diyebiliyor. Tarifi imkansız bu acının içinde; bu cümleyi kurmaya dili varıyor! Ama kurtulan madencilerin anlattıkları bunun tamamen aksini işaret ediyor.

Elimiz, kolumuz bağlı. Hayatın ne kadar acımasız olduğunu çok acı bir şekilde tekrar hatırladık milletçe.  Allah rahmet eylesin tüm madencilerimize, emekçilerimize. Çok özür dileriz sizden, geride bıraktıklarınızdan…İşte biz böyle bir ülkeyiz, kendi emekçisinin hayatını hiçe sayan, 2 kuruş için ‘insan’ harcayan…Ve siz o kadar onurlusunuz ki;  hayatınızı hiçe sayan devletin sedyesini kirletmekten bile çekiniyorsunuz, tüm o can korkusunda bile. Allah gani gani rahmet eylesin size, mekanınız cennet olsun.

Memleket adına yeşerttiğim umutlarım gün geçtikçe yok oluyor. Çok korkuyorum. Başımız sağ olsun.

kömür

 

Yorum bırakın

Filed under Gündem

Yorumunuz için teşekkürler...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s